Jak pomáháme

Naše podpora se zaměřuje na tyto oblasti:

  1. Zajišťujeme materiální podporu bojovým jednotkám - zdravotnický materiál, taktické vybavení, produkty denní potřeby, logistické vybavení, offroad a jiné auta a dovážíme pomoc na frontu
  2. Vyrábíme a dovážíme zákopové svíčky z ČR na Ukrajinu, svíčky vyrábíme i na školách na Zakarpatí.
  3. Ve Stříbrné zemi vyrábíme na školách v kulturních prostorech maskovací sítě a zásobujeme tímto materiálem jednotky na východní a jižní frontě
  4. Vyrábíme FPV drony na Ukrajině a dodáváme společně s dalším materiálem na frontu

Ad 1) Zajišťujeme materiální podporu bojovým jednotkám - zdravotnický materiál, taktické vybavení, produkty denní potřeby, logistické vybavení, offroad a jiná auta, pomoc dovážíme na frontu a předáváme konkrétním jednotkám

Vasyl Andrishko komunikuje s jednotkami na Ukrajině, které mu zasílají seznamy položek, které nejvíce potřebují. Vasyl nám seznam zasílá do ČR, kde se snažíme zajistit produkty ze seznamu. Většinou se jedná o zdravotnický materiál (zdravotní škrtidla, náplasti, obvazový materiál, atd.), produkty denní potřeby (spacáky, karimatky, termoprádlo, energetické nápoje a tyčinky, vlhčené ubrousky, atd.), taktické vybavení (neprůstřelné vesty, maskovací sítě, tablety, noční vidění do auta, atd) a hlavně terénní offroad auta (Mitsubishi L200, Mazda B2500, Ford Ranger, atd.).

Snažíme se jednotkám vozit podporu každý měsíc. Vše o této naší práci si můžete přečíst v našich Cestách na Ukrajinu.

Leonid a jeho poděkování Vasylovi a celé skupině SOHTASH za offroad L200 Pavel.

Ad 2) Vyrábíme a dovážíme zákopové svíčky z ČR na Ukrajinu, svíčky vyrábíme i na školách na Zakarpatí

Navázali jsme na potřebu výroby zákopových svíček, nejdříve jsme pomáhali s dodávkami vosku na školy v Zakarpatí, které se nám v ČR podařilo ze sbírek zajistit. Děti na Zakarpatí vyrábí zákopové svíčky od počátku komplexní invaze agresora na Ukrajinu v roce 2022, rozhodli jsme se k nim přidat a ulehčit jim práci.

   

Chtěli jsme výrazněji pomoci, proto jsme odladili sériovou výrobu svíček v Praze. Jsme nyní schopni za pomoci menšího množství lidí vyprodukovat výrazně větší množství svíček, pomůžeme v závěru této zimy, pomůžeme každou další, pokud to bude třeba.

Přes zimu se výroba svíček stala naším posláním. Podařilo se nám získat skvělé dodavatele kartonu a plechovek. Podařilo se nám díky dárcům, získat velké množství vosku, který jsme roztavili a zalívali jsme jím zákopové svíčky pro vojáky.

Velmi podrobně jsme vylepšovali pracovní postup výroby zákopové svíčky, až jsme jej dotáhli téměř k dokonalosti. Díky němu dokážeme vyrobit stovky kusů za den. Největším omezením je nedostatek vosku, ale i s tím si umíme díky našim dárcům poradit. V současné chvíli jsme dodali přes 3.000 ks zákopových svíček.

O naši práci napsal rozhovor s Honzou Riedlem i deník Metro. Rozhovor si můžete přečíst zde.

Ad 3) Vyrábíme maskovací sítě v Zakarpatí na Ukrajině

Výroba maskovacích sítí je velmi náročná. Maskovací sítě patří k nejcennějším věcem na Ukrajině a vojáci jsou za ně opravdu vděční. Během léta 2023 vyráběla maskovací sítě jedna škola na Zakarpatí. V současné době jsou to už čtyři školy, ve kterých výroba probíhá. Jednu maskovací síť o velikosti 4 x 6 m dobrovolníci vyrobí na jedné škole za 4 - 6 dní. 

Maskovací síť je velmi důležitým bezpečnostním prvkem v dnešním boji založeném na informacích. Informacích o pozicích techniky zajištěných především z monitorování z dronů. Pokud je technika dobře ukrytá, může být tato schopnost identifikace techniky a personálu značně ztížena. Maskovací síť tak může zachránit životy ukrajinských vojáků, nebo civilistů.

Pro výrobu maskovacích sítí je potřebná síťovina, do které se ručně vplétá množství speciální tkaniny v potřebných barvách dle terénu a ročních období: na jaře a v létě zelené, na podzim v barvě spadaného listí a v zimě bílé. Jedna síť o velikosti 4 × 6 metrů zakryje například auto, k zakrytí větší techniky se sítě mohou spojit.

Děkujeme dětem v základních školách na západní Ukrajině, v městečku Osij ve Stříbrné zemi (Zakarpatí), dobrovolníkům v Iršavském muzejním institutu, panu řediteli Andreji Svitlineckému a všem ostatním, kteří svojí prací, pomáhají ukrýt Ukrajinu před zraky rusských dronů.

Vojáci jsou za maskovací sítě opravdu velmi vděční.

Ad 4) Vyrábíme FPV drony na Ukrajině a dodáváme je společně s dalším vybavením na frontu

V závěru roku 2023 jsme započali výrobu FPV dronů, strategie moderní obrany se bez těchto prostředků dnes neobejde a s ohledem na rozložení sil je zapotřebí každý funkční prostředek k odražení útoků a vyhnání agresora.

Vzhledem k tomu, že máme k dispozici kompetentní kapacity pro výrobu, prostory, příležitost a především pak motivaci a chuť pomáhat, rozhodli jsme se do výroby FPV dronů a souvisejícícho vybavení pustit. Od aerorozvědky, ZSU máme veškerou potřebnou podporu.

Výroba a testování probíhá na Ukrajině, spustili jsme pod neziskovou organizací SOHTASH na Ukrajině veřejnou sbírku zaměřenou výhradně na tyto aktivity. 

 

Protože se jedná o citlivé informace, budeme tyto uvolňovat se zpožděním.

Dar na transparentní účet pomocí QR kódu

Podpořit nás můžete i darem na transparentní účet. V případě, že potřebujete doklad o darování, rádi Vám jej vystavíme.

Děkujeme za Vaši pomoc.